Електроерозийни машини - принцип на действие, сфера на работа, видове
Обработката с електроерозийни машини е производствен процес при който с помощта на електрически разряди ( искри ) се получава желаната форма в даден детайл. Материала се премахва от заготовката с поредица от разряди между два електрода, които са разделени с диелектрик. Единия от електродите се нарича електрод, а другия заготовка. Теоретично между електрода и заготовката не трябва да се получава контакт, но на практика това се случва често. Ерозийните машини разполагат със съответните защити за избягване на нежелани ефекти по време на работа. Електроерозийната обработка е метод който се използва предимно за обработка на твърди метали или такива които са трудно обработваеми по традиционните методи. Електроерозийните машини могат да изрежат (издълбаят) контури или отвори в предварително закалени стомани без нужда от отгряване и повторно закаляване.
Електроерозийните машини често се включват към групата на нетрадиционалните методи заедно с процеси като електрохимична обработка, водно рязане, лазерно рязане и като цяло различните от традиционната група методи( струговане, фрезоване, шлифоване, пробиване и всеки друг процес при който премахването на материала се извършва на основата на механични сили)
Електроерозийните машини са основно два вида - Обемни и нишкови електроерозийни машини или както често се наричат в разговорната реч обемна и нишкова ерозия, а процеса като цяло - електроерозия. Използват се предимно при производството на инструментална екипировка - шприцформи, щанцови инструменти. Освен това намират своето приложение и при ремонт на различни метални елементи където обработването с традиционни методи за металообработване е трудно, не е икономически изгодно или невъзможно за осъществяване.
Принципа на действие на обемните и нишковите електроерозийни машини е един и същ, но се използват за обработка на различни по вид профили.